DISCIPLÍNY

Ako začať v motoristickom športe
Motoristický šport je šport ako každý iný. Buď vás k nemu niekto privedie alebo na neho „narazíte“ a neviete mu odolať. Prináša, rovnako ako ostatné športy, adrenalín, napätie, stres, radosť i smútok. Niekto ho berie ako koníček, iný ako možnosť niečo sa naučiť a niektorí sa ním dokážu aj živiť. Rovnako ako muži, v ňom pôsobia aj ženy. Začať s motoristickým športom je možné v útlom detskom veku, po dosiahnutí vodičského preukazu, ale i v neskoršom staršom veku. Nemusíte byť totiž len športovec, ale môžete sa venovať ďalšiemu množstvu aktivít, ktoré každý šport prináša. Môžete byť organizátorom, traťovým komisárom, bezpečnostným komisárom, technickým komisárom, časomeračom, mechanikom, spolujazdcom či manažérom. Možností je naozaj veľa a vždy záleží od záujmu, dostupného času a financií.

Jednotlivé disciplíny motoršportu na Slovensku zastrešuje Slovenská asociácia motoristického športu (SAMŠ). Na jej webstránke sú zverejnené kalendáre a predpisy každej vyhlásenej disciplíny, žiadosti o licencie, prihlášky na prebiehajúce súťaže i výsledky jednotlivých pretekov. Každému začínajúcemu pretekárovi odporúčame pred svojím rozhodnutím požiadať o licenciu, si najprv preštudovať predpisy vybranej disciplíny a taktiež technické predpisy pre prípustné vozidlá.



Automobilové rally
Automobilová rally je súhrn všetkého možného cez kopce, okruhy až po úzke lesné cesty. Posádka je zložená z dvoch členov – jazdca a spolujazdca, z ktorých obaja majú svoje úlohy.
Preteky automobilov do vrchu
Preteky automobilov do vrchu, ako hovorí sám názov, sa konajú na tratiach, kde je cieľ umiestnený polohovo vyššie ako štart, tak, aby trať po celý čas stúpala. Základom je čistý asfaltový povrch a zvodidlá okolo celej trate. Kopcové trate majú zväčša od 2,5 do 7 kilometrov, ale v Európe sa konajú aj preteky s dlhšími traťami.
Preteky automobilov na okruhu
Základným princípom Pretekov automobilov na okruhu je zdolať respektíve obehnúť všetkých svojich súperov a byť najrýchlejší. Okruhy sú postavené na asfaltovom povrchu a keďže je dôležité, aby vám do cesty nevbehlo nejaké zviera alebo fanúšik, konajú sa v uzavretých areáloch čím ďalej od obytných zón.
Autokros
Zaujímavou disciplínou pre odvážnejšie povahy je autokros. Aj v ňom môžu súťažiť už 5-ročné deti, avšak odporúčame, aby mali základy ovládania vozidla z kartingu.
Karting
Ďalšou možnosťou pre menšie deti je karting. Motokára vyzerá v základe podobne ako minikára, ale s tým rozdielom, že má motor a tu už teda nestačí len brzdiť, ale je potrebné reálne pretekať.
Automobilový slalom
Vy vyššom veku od 14 rokov, prichádzajú do úvahy už aj viaceré automobilové disciplíny. Zase musíme pripomenúť, že ak sa jedná o dieťa, respektíve o juniora, mal by už mať nejaké základy. Najlepšie je, ak si predtým vyskúšal motokáry alebo ho rodičia naučili ovládať volant, pedále a prevodovú páku.
Minikáry
Začať v motoristickom športe sa odporúča od čím nižšieho veku. Dieťa vstrebáva najviac informácií a aktívne tak rozvíja svoje myslenie i talent. Samozrejme, že k motoršportu ho musia priviesť rodičia, ktorí sami pretekajú, organizujú či len majú tento šport radi. Pre najmenšie deti prichádzajú do úvahy minikáry a motokáry.
Ako začať v rally
Pre uľahčenie začiatkov v rally prinášame súhrn toho najzákladnejšieho, čo všetci začiatočníci potrebujú poznať – "desatoro nováčika" ktoré je potrebné splniť, aby sa štart vydaril.